CMMI rĂśviden

Kategória: CMMI — SQI Kft.

A CMMIÂŽ modellt (Capability Maturity Model Integration) a Carnegie Mellon Egyetem Software Engineering Institute-ja fejlesztette, az Amerikai VĂŠdelmi MinisztĂŠrium (US. Department of Defense) tĂĄmogatĂĄsĂĄval.

A modell kidolgozĂĄsĂĄnak cĂŠlja a korĂĄbban a szoftverfejlesztĂŠsben, rendszerfejlesztĂŠsben ĂŠs termĂŠkfejlesztĂŠsben leggyakrabban alkalmazott modellek, megkĂśzelĂ­tĂŠsek ĂśsszevonĂĄsa volt egyetlen modellĂŠ, amelyet bĂĄrmely, szoftverfejlesztĂŠssel (is) foglalkozĂł szervezet alkalmazhat, a teljes szervezet ĂŠrettsĂŠgĂŠnek ĂŠs / vagy egyes folyamatai kĂŠpessĂŠgĂŠnek nĂśvelĂŠsĂŠre.
A CMMI® modell a következő szabványokat / modelleket / megközelítéseket integrálja:

  • Capability Maturity Model for Software (SW-CMM) v2.0 draft C,
  • Electronic Industries Alliance Interim Standard (EIA/IS) 731, Systems Engineering Capability Model (SECM),
  • Integrated Product Development Capability Maturity Model (IPD-CMM) v0.98,
  • A modell az ISO/IEC 15504 Technical Report for Software Process Assessment-ben leĂ­rt modellel, vagyis a SPICE modellel is kompatibilis.

A fentiekből következik, hogy a CMMI® modell a következő területeken (diszciplínákban) alkalmazható:

  • szoftverfejlesztĂŠs (SW),
  • rendszerszervezĂŠs- ĂŠs fejlesztĂŠs (SE),
  • integrĂĄlt termĂŠk- ĂŠs folyamatfejlesztĂŠs (IPPD).

A szoftverfejlesztés a CMMI® modell kötelezően választandó diszciplínája. A szervezet tevékenységének típusa szerint, ez a diszciplína kiegészíthető a rendszerszervezésre- és fejlesztésre vonatkozóval, és / vagy az integrált termék – és folyamatfejlesztésre vonatkozóval. A SE diszciplína nem tartalmaz további elemeket a SW diszciplínához viszonyítva: a modell ugyanazon követelményeit különbözőképpen kell értelmezni a szoftver- illetve a rendszerfejlesztésre vonatkozóan. Az integrált termék- és folyamatfejlesztés egy sajátos működési mód a szervezeten belül: a rendszer / szoftverfejlesztés különálló csapatokban történik, s ezek tevékenységének összehangolása külön figyelmet, energiát igényel. Ha egy szervezet „integráltan” működik, bizonyos plusz-követelményeket is ki kell elégítenie.
A diszciplína kiválasztása után a CMMI® modell alkalmazásához a modell lépcsős vagy folytonos megközelítését is ki kell választani.
A lépcsős megközelítés a szervezet egészére vonatkozóan határoz meg érettségi szinteket. A folytonos megközelítés az egyes folyamatokra vonatkozóan képességi szinteket azonosít.
2006. augusztus 25-én adta ki a SEI a CMMI® v1.2-es változatát. A felhasználók számára a modell új verziója csak 2006 szeptemberének közepétől vált elérhetővé. A CMMI® modell alkalmazásával kapcsolatos tapasztalatok alapján, a CMMI®-t fejlesztő csapat több változtatást is eszközölt a modell szerkezetében, a folyamatokban, valamint a sajátos és általános célok között.
A CMMI v1.2 modell leĂ­rĂĄsa a CMMIÂŽ for Development, Version 1.2, CMMI-DEV, V1.2, CMU/SEI-2006-TR-008, ESC-TR-2006-008. Improving processes for better products. CĂ­men, a http://www.sei.cmu.edu/cmmi/models/ helyen talĂĄlhatĂł.
Az új verzióban a korábbihoz képest eszközölt módosítások célja, lényege a következő:

  • a CMMIÂŽ modell komplexitĂĄsĂĄnak ĂŠs mĂŠretĂŠnek csĂśkkentĂŠse,
  • a modell ĂĄltal lefedett terĂźletek nĂśvelĂŠse,
  • a modell auditĂĄlĂĄsĂĄval kapcsolatos bizalom erősĂ­tĂŠse.

A CMMI® v1.2 a következő lényeges változásokat tartalmazza a modell korábbi verziójához képest:

  • a modell nevĂŠt „CMMIÂŽ for Development”-re (FejlesztĂŠsben alkalmazott CMMIÂŽ) vĂĄltoztattĂĄk ,
  • a lĂŠpcsős ĂŠs folytonos megkĂśzelĂ­tĂŠst egyetlen dokumentumban mutatjĂĄk be,
  • a modell kiegĂŠszĂźlt hardverfejlesztĂŠsre vonatkozĂł ĂştmutatĂłkkal,
  • az ĂĄltalĂĄnos jellemvonĂĄsokat ĂŠs a magas szintĹą gyakorlatokat eltĂĄvolĂ­totĂĄsa a modellből,
  • az ĂĄltalĂĄnos cĂŠlok ĂŠs gyakorlatok leĂ­rĂĄsĂĄt kiegĂŠszĂ­tettĂŠk, kitĂŠrve arra is, hogy az ĂĄltalĂĄnos gyakorlatok mikĂŠppen fĂźggnek Ăśssze bizonyos folyamatok sajĂĄtos gyakorlataival,
  • a GG1 ĂĄltalĂĄnos cĂŠl neve: „SajĂĄtos gyakorlatok vĂŠgrehajtĂĄsa” (mivel megszĹąnt a sajĂĄtos gyakorlatok felosztĂĄsa alapgyakorlatokra ĂŠs a magasabb szintĹą gyakorlatokra),
  • megszĹąnt a modell kĂźlĂśn beszĂĄllĂ­tĂĄsra vonatkozĂł rĂŠsze (Supplier Sourcing), az IntegrĂĄlt beszĂĄllĂ­tĂłkezelĂŠst (ISM) ĂśsszevontĂĄk a BeszĂĄllĂ­tĂłi megĂĄllapodĂĄs menedzsmenttel (SAM),
  • csĂśkkentettĂŠk a modellből kizĂĄrhatĂł folyamatokat: jelenleg az egyetlen kizĂĄrhatĂł folyamat a BeszĂĄllĂ­tĂłi megĂĄllapodĂĄs menedzsment (SAM),
  • a Szervezeti szintĹą folyamatok meghatĂĄrozĂĄsa (OPD) ĂŠs az IntegrĂĄlt projektmenedzsment (IPM) a munkakĂśrnyezetre vonatkozĂł informĂĄciĂłkkal egĂŠszĂźlt ki,
  • a Szervezeti szintĹą folyamatszemlĂŠlet (OPF) ĂŠs az IntegrĂĄlt projektmenedzsment (IPM) esetĂŠben hangsĂşlyosabbĂĄ vĂĄlt a folyamatok intĂŠzmĂŠnyesĂ­tĂŠse,
  • az IntegrĂĄlt folyamat- ĂŠs termĂŠkfejlesztĂŠsre (IPPD) vonatkozĂł sajĂĄtossĂĄgokat bevontĂĄk a Szervezeti szintĹą folyamatok meghatĂĄrozĂĄsa (OPD) ĂŠs az IntegrĂĄlt projektmenedzsment (IPM) folyamatokba, egyszerĹąsĂ­tettĂŠk az integrĂĄlt munkavĂŠgzĂŠsre vonatkozĂł leĂ­rĂĄsokat, ĂŠs a modell tĂśbbi rĂŠszĂŠvel konzisztenssĂŠ tettĂŠk őket.

Nincsenek megjegyzések »

Nincsenek még megjegyzések.

RSS hírcsatorna a bejegyzéshez kapcsolódó véleményekről. TrackBack URI

Mondd el a véleményedet!

*
To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Click to hear an audio file of the anti-spam word